نشانه

الا بذکرالله تطمئن القلوب

نامه شهید علم الهدی به خواهر بزرگوارشون

دوشنبه, ۵ بهمن ۱۳۹۴، ۱۱:۲۹ ب.ظ

سلام دوستان بزرگوار بابت تاخیر شرمنده این مدت که نبودم با تلفن همراه داداشم بهتون سر میزدم گوشی خودم ساده هست نمیشد در کل تو خونه ای که عروسی باشه سخت میشه اومد این فضا

عروسیه داداشمون بود و باید کمک حال خانواده می بودم برا همین نمی تونستم خدمت برسم و یا مطلب بزارم

عروسیه داداشمون مولودی بود و چون اولین خانواده ما بودیم که این مدل عروسی برگزار کردیم تقریبا همه راضی بودند چون اولین بارشون بود چنین مراسمی میدیدن .

ان شاالله همه جوونا راهیه خونه بخت بشن صلوات

خب بگذریم از این غیبت طولانیه بنده حقیر ان شاالله فردا شب خدمت وبای قشنگتون میرسم.موفق باشین و سرفزاز

شما بزرگواران رو مهمون یه نامه میکنم یه نامه ای که مختص همه ماست از یه شهیدی که نامش براتون آشناست شهید علم الهدی.بنده این نامه رو از سایت خبرگزاری دفاع مقدس براتون گذاشتم حتما بخونین.

یا علی مدد


خواهر عزیز!

پس از اهداء سلام و درود، رسیدن به فلاح را برایتان آرزو می‌کنم؛ چون در آغاز قدم گذاشتن در سال جدید از شما دور بودم و نتوانستم خود را به این راضی کنم که سال نو را آغاز کنیم و در این لحظات حساس از عمر با شما سخن نگویم ناچار برای اولین بار قلم به دست گرفتم و با شما حرف می‌زنم.

ساعتی پیش داشتم مطالعه می‌کردم؛ به یک جمله رسیدم؛ در مورد این جمله زیبا فکر کردم و مناسب دیدم که نتیجه این ساعات فکر را که در آستانه شروع سال جدید بود، برایتان بنویسم.

شاندل (shandel) متفکر بزرگ اروپایی قرن بیستم در مورد چگونگی زندگی انسان در قرن بیستم می‌‎گوید:

«انسان این عصر زندگی را وقف تهیه وسایل زندگی می‌کند»؛ ما زندگی را در رنج می‌گذرانیم تا راحتی و آسایش ایجاد کنیم؛ تمام عمر می دویم به این امید که لحظاتی بنشینیم.

تمام عمر زحمت می کشیم تا استراحت کنیم و البته عمر می گذرد و راحتی و آسایش و نشستن و آرامش را لمس نمی کنیم و نمی یابیم زیرا مرتباً از طریق اجتماع به ما نیازهای جدید تلقین می شود. نیازهای کاذب و مصنوعی که دائماً در آدم بوجود می آورند بوسیله تبلیغات است. تلویزیون را روشن می کنید بعد از دو ساعت خاموش می کنید به خودتان نگاه می کنید می بینید هفت هشت احتیاج خرید تازه بوجود آمده که قبلاً لازم نداشتید؛ قبلاً مثلاً با خاکستر دیگ را می‌شستید امروز حتماً باید پودر... بخرید. بوردا می‌خرید، (نشریه‌ی) زن روز می‌خرید؛ نگاه می کنید در فکر تهیه لباسها و مدل های آن می افتید.

استعمار فرهنگی و فرهنگ‌زدائی از طریق تقلید، تشابه، رقابت مصرف های مصنوعی و سمبلیک و جلب توجه است و اینجاست که به سخن عمیق محمد(ص) که من یتشبه بقوم فهو منه که از کلمه شبیه استفاده شده اگر زندگیمان مثل اروپایی ها شد اگر وضع لباسمان مثل مدلهای ارائه داده شده زن روز و بوردا و خانم... شد خود نیز از نظر خصوصیات انسانی و درک و انتخاب راه زندگی به سوی او شدن میل کرده ایم.

یکنواختی و قالبی شدن انسان ها در جوامع گوناگون و مخصوصاً در ملت ما که مرتباً بوسیله برنامه های فرهنگی‌مان در سطح وسیعی از طرف مسئولان امر پیاده می شود همه در قالب های ماشینیسم بخاطر بالا بردن مصرف جهانی مخصوصاً جهان سوم که دنیای صنعتی به ما تحمیل می کند. غارت اصالتها، منابع معنوی و از بین رفتن خصوصیات زندگی شرقی و یا اسلامی که عبارت از مصرف هر چه کمتر و تولید هر چه بیشتر بوسیله عوامل آموزشی دگرگون می شود. چرا که اروپای صنعتی می‌بایست برای تولیدات اضافی خود مصرف کننده پیدا کند. و چه کند که بتواند کالای مصرفی بدهد و مواد تولیدی بگیرد و منت هم بگذارد و خود را هم بالاتر و متمدن قلمداد کند واگر هم سواری خواست خر خوبی تربیت کرده باشد و... .

ابتدا با استعمار فرهنگی کار خود را آغاز می کند و سپس از یک خصیصه پاک و اصیل خدایی که به رسم امانت به انسان داده شده استفاده می کند و آن تنوع که شکلی از تکامل است.

می‌بینیم (همراه با درد) که تمام فلسفه‌ها و مذهب‌ها و ایده‌آل‌ها و عشق‌ها و خواستها و ... خلاصه شده در این: اصالت مال زندگی مادی است؛ بنابراین وقتی زندگی مادی اصالت دارد هدف رفاه است؛ پس برای چه باید کار کرد؟ برای ساختن وسایل آسایش.

به نظر شما آیا انسان امروز بیشتر آسایش دارد یا انسان دیروز؟ پس همه نیروهای‌مان صرف فدا کردن آسایش زندگی، برای تهیه وسایل آسایش زندگی می شود. داستان شازده کوچولو را خوانده‌اید؟

آیا قربانی شدن آسایش زندگی، برای چه؟ برای تکامل؟ برای تعالی؟ برای رفتن به حقیقت؟ برای رسیدن به ایده آلهای مقدس انسانی؟ برای تقرب و نزدیکی به بهترین دوست و یار او(الله) و نه برای به‌دست آوردن وسایل آسایش زندگی. زیستن برای مصرف، مصرف برای زیستن. یک دور باطل، دور حماقت کار- استراحت- خوردن- خوابیدن همین و بس!!!

بهتر است کمی فکر کنیم ملاک ما برای شناختن افراد چیست؟ مثال می زنم، آیا وقتی مثلاً به خواستگاری می روید چه می‌پرسید؟ می‌پرسید که آیا شما آدم باهوشی هستید؟ با شهامت هستید؟ چه مقدار در تاریخ و اقتصاد و جامعه‌شناسی و انسان‌شناسی و تفسیر و فهم سخنان ائمه مطالعه دارید؟ معلوماتتان چقدر است؟ و...؛ هرگز!

درست همانگونه می‌اندیشیم و همانگونه انتخاب می‌کنیم که فرهنگ مادی بورژوازی غرب بما تحمیل کرده و معیار ارزشهامان بسته‌بندی شده از غرب می‌آید، اما خود نمی‌دانیم و نمی‌فهمیم و خیال می کنیم که اندیشه و فکرمان اسلامی است در صورتیکه اندیشه ای که قرآن بما می‌خواهد بدهد درست عکس آنست و با آن در تضاد کامل است و اصلاً اندیشه تربیتی قرآن برای از بین بردن چنین ارزشها و معیارها و طرز تفکرها و برداشت‌ها و چنین شناختی است نسبت به زندگی، حیات، وسایل مادی، نیازها، آرزوها، خواستها، ایده آلها و... .

و ما تمام تلاشمان و ناراحتی هامان و رنج ها و حتی نوع احساسهامان در اینست که بهتر زندگی کنیم به جای اندیشیدن به اینکه چگونه باید زندگی کنیم و چرا؟ زندگی یعنی چه؟ تلاش برای چه؟ اصلا چرا زندگی کنیم؟ و به اینها توجه نداریم، چرا که نتوانستیم خود را از لجن فرهنگ بورژوازی نجات دهیم از لجن مصرف بدون تولید، از لجن زندگی خلاصه شده در مادیات و تمام نیروهای خلاق و نبوغ های سرشار را در وسیله خلاصه کردن، درست مثل کسی که پله ای گذاشته تا خود را به پشت بام برساند اما همینکه پا روی پلکان اول گذاشت آنقدر راجع به خود پله فکر کند، سوراخ سمبه های آن، رنگ آن و... که لحظه ای  خواهد رسید و مرگ گریبان او را فرا گرفت و هنوز در فکر اینست که پله چوبی راتبدیل به فلزی یا فلزی را تبدیل به کائوچو یا طلا و یا ... کند و در نتیجه عمر تمام می‌شود و خود را به پشت بام نرسانده.

خواهش می‌کنم این جمله را با دقت بخوان و فکر کن تا عظمت آن را درک کنی «الناس نیام اذا ماتوا انتهبوا» (مردم خوابند، وقتی که مردند متنبه می‌شوند، بیدار می‌شوند) که حدس می زنم این جمله زیبا از فاطمه(س) آن الگوی نمونه شاهد اسوه در همه زمان‌ها برای همه نسلها و همه دختران و مادران تاریخ، آن چهره زنده که جز از وقایع مرگ او از تاریخ زندگیش چیزی نمی دانیم و او که باید در لحظه های زندگی در تصمیم ها در انتخاب ها در جلو چشمانمان باشد تا بیاموزیم که چگونه زندگی کنیم و چگونه بمیریم.

نتایجی که من از این جمله گرفته ام به شما ارائه می دهم؛ چه بسا که شما فکر کنید و به نتایج عمیق‌تری دست یابید.

تجملات

کسی که می فهمد استعدادها و نیروهای بسیار در وجود داشته، سرمایه های عظیمی خدا به او عطا کرده و آنها را راکد در عالم خواب و ناآگاهی قرار داده، همانند آب راکدی که می گندد و بوی بد می دهد و در ثانی کار از کار گذشته و مرگ فرا رسیده و راه بازگشتی نیست.

هدف او (الله) از آفرینش انسان تکامل بسوی اوست و سرمایه های مادی را در اختیار انسان گذارده تا در خدمت آن هدف بکار بریم، اما... چگونه بدست خود استعدادها و نبوغهایمان را دفن می کنیم و در گورستان فراموشی رها می کنیم و به قول قرآن زندگی مان کافرانه می شود.

زین للذین کفروا الحیوه الدنیا و یسخرون من الذین آمنوا و الذین اتقوا فوقهم یوم القیامه

کسانی که کفر ورزیدند و حیات دنیا برای آنان زینت داده شده و ایمان آورندگان را مسخره می کنند ولی کسانی که تقوی پیشه کردند روز قیامت و حیات اخروی برایشان بسیار برتر و مهمتر است.

در آیه 14 سوره آل عمران مراجعه کنید و دریابید که در این آیه نقش زن در تعیین جهت فکری و مسیر زندگی مرد و اجتماع چگونه مطرح شده

الدنیا مزرعه الاخره آیه 12 یونس، هر چه که نداشتیم از خدا می خواهیم و هنگامیکه خدا آنرا به ما داد او را فراموش می کنیم پس جزو مسرفین هستیم.

زیرا آنچه را از نعمتها که خدا بما داده تا در راه رسیدن به او بکار بریم و اگر بکار نگرفتیم، مسرفیم.

کذلک زین للمسرفین ما کانوا یعملون- ان الله لایحب القوم المسرفین آیه 31 اعراف این آیه بسیار عمیق  و زیبا و رسا است خطاب به بنی اسرائیل(همان قومی که پیامبر ما را به آنها تشبیه می کند) متاع و زینت دنیا را حرام نکردیم بر مردم بلکه اینها وسیله است برای مردم با ایمان و اینها فقط در دنیاست و البته در آخرت بهتر از این ها را به مردم با ایمان خواهیم داد.

منتظر پاسخ شما به سخن من

برادرتان از مشهد- حسین


 • ۹۴/۱۱/۰۵
 • نشانه گمنام

نظرات  (۶)

یعنی من عنوان این پستو دیدم و دلم نیومد نیام اینو بگم:)

خوندم این نامه رو قبلا و عاااااااااااااالیه

و "سفر سرخ" رو پیشنهاد اکید اکید اکید می کنم بخونید:)))

رمانی زیبا و فوق العاده از زندگی شهید علم الهدی

پاسخ:
الهی دورت بگردم خیلی خیلی ممنون چشم حتما تهیه می کنم و می خونم دلابانوی عزیز
 • بسیجی گمنام
 • سلام هعی
  پاسخ:
  علیکم السلام
 • رفاقت به سبک شهید
 • سلامممممممممم دوست خوبم ! بهترین خواهر شوهر دنیا ♥
  راستی خیلی مبارک ! ان شالله شیرینی عروسی شما
  چه خوب که مجلس قشنگی بوده مجلسی که امام زمان راضی بودند الحمدالله
  مجلس بدون گناه
  خیلی خیلی مبارککککککککککک
  وای نامه شهید من یه بار خونده بودم ولی نه به این کاملی ممنونم که گذاشتی خواهر خوبم

  پاسخ:
  علیکم السلام مهربووووووووووووووووووووونم الهی دورت بگردم خوووووووووووووووبیییییییییییی؟
  ممنون عزیز و همچنین سیده بانوی گل
  بله همه خوششون اومده بود
  ممنون ان شاالله شما هم به زودی زود خواهر شوهر بشین (لبخند)
  بله خیلی نامه ی عجیب و غریبیست ان شاالله سرمشق زندیهامون قرار بدیم مهربونترین خواهر دنیا
  مهدیم من حق مرا خود پرورید
  بوی من مستانگی را افرید
  مهدیم من بهر زینب(س) مونسم
  تک گل گلزار عشق نرجسم
  عیسی ی نرجس در این گهواره ام
  عاشقم عاشق کشم اواره ام!!
  دست های با وضوی مصطفی ام
  سفره ی پر نعمت ال عبام
  در حرا، من با محمد(ص)بوده ام
  اصل معراج پیمبرها منم
  طرح ریز امر رهبرها منم
  در کف من گوشواره مانده است!!
  مادرم ان جا پسر را خوانده است!!........

  ای مونس زینب(س)
  بیا و ببین که از سر جهل چه ها که نمی کنند
  سیه دلان کوردل.......
  اقا جان ببین مثل روز عاشورای جد غریبت
  به انچه که برای تو و منسوب به تو است میخندند.

  ایها المنتقم عجل علی ظهورک

  سلام
  با پستی در باب معجزات نه گانه ی حضرت موسی به روز م
  با نهایت ادب و احترام دعوتید

  یا علی...

   

  پاسخ:
  علیکم السلام خواهر خوب و مهربووووووووووووووووووووووونممممممممممممم
  ممنون چشم ان شاالله فردا شب خدمت میرسم

  ان شائ الله عاقبت بخیر بشن که طوری عروسی گرفتن که خون شهدا پایمال نشه و امام زمان شون هم حضور پیدا کنه

  الحمدلله

  پاسخ:
  ان شاالله
  ان شاالله برا شماااااااااااااااااا