نشانه

الا بذکرالله تطمئن القلوب

۷ مطلب در شهریور ۱۳۹۴ ثبت شده است

کرامات و و بحران فرهنگی عصر امام باقر علیه السلام

يكشنبه, ۲۹ شهریور ۱۳۹۴، ۰۹:۱۲ ب.ظ

 

 سلام بزرگواران شهادت جانسوز پنجمین اختر تابناک امامت و ولایت بر شما تسلیت

دعاها و مناجاتتان مقبول درگاه الهی ان شا ءالله

 

دلم پر مى ‏زند امشب براى حضرت باقر

که گویم شرحى از وصف و ثناى حضرت باقر

ندیده دیده ى گیتى به علم و دانش و تقوا

کسى را برتر و اعلم به جاى حضرت باقرکرامات امام محمد باقر علیه السلام


جابر جعفی نقل می‌کند که با حضرت همسفر حج بودم که در راه پرنده قمری بر کجاوه نشست و صدا می‌نمود من خواستم او را بگیرم حضرت فرمود جابر او را نیازار به ما پناه آورده. او از ماری شکایت می‌کند که جوجه‌های او را می‌خورد می‌خواهد تا من دعایش کنم از شر او ایمن شود... راه را ادامه دادیم. آن حضرت از کجاوه پیاده شد و به سوی ریگ زاری رفت و ریگ‌ها را کنار زد از زیر سنگی چشمه‌ای جوشید از آب آن سیراب شده و وضو گرفتیم... هنگام صبح به نخلستانی رسیدیم نزدیک نخل خشکی رفت و فرمود ای نخل... ما را اطعام کن نخل سبز شد و کج شد پر از خرما که ما از آن سیر خوردیم. (حر عاملی، اثبات الهداة، تهران، مکتبة الاسلامیه، ج5، ص302)

 ابوبصیر روایت کرده به حضرت عرض کردم من شیعه و دوست شما هستم و نابینا و ناتوان، بهشت را برای من ضامن شوید... دست به چشم من کشید بینا شدم و همه ائمه را در حضور آن حضرت مشاهده کردم و سپس گفت به دور نگاه کن به خدا جز سگ و خوک و میمون ندیدم دست بر چشم من کشید دوباره به حالت اول برگشتم. (همان، ص 303)

 ابوبصیر نقل می‌کند حضرت باقر(علیه السلام)به من فرمود وقتی به کوفه برگردی پسری برای تو متولد می‌شود و او را عیسی می‌نامی و پسر دیگری که او را محمد می‌نامی که آنها از شیعیان ما هستند... برگشتم هر دو واقع شد. (همان، ص 305)

 و همو نقل می‌کند حضرت روزی وارد مسجد شد جوانی با صدای بلند می‌خندید حضرت فرمود در مسجد می‌خندی در صورتی که پس از سه روز از اهل قبور خواهی شد. چون روز سوم شد مرد و آخر روز به خاک رفت. (همان، ص 305)

 قطب راوندی از ابوبصیر نقل می‌کند با امام باقر (علیه السلام) وارد مسجد شدیم حضرت به من (ابوبصیر) فرمود: از مردم بپرس که آیا ابوجعفر را می‌بینید از هر کس پرسیدم گفت نه! تا آنکه ابوهارون مکفوف (نابینا) داخل شد حضرت فرمود از او بپرس، پرسیدم گفت: آیا آن حضرت نیست که ایستاده: گفتم از کجا فهمیدی پاسخ داد چگونه نبینم در حالیکه آن حضرت نوری است درخشنده. (شیخ عباس قمی، منتهی الآمال، قم، هجرت، چاپ اول، 1366ش، ج2، ص190)

 

بحران فرهنگی عصر امام باقر (علیه السلام)

امور فرهنگی زمینه‌ساز پایه‌های اجتماعی و سیاسی و اقتصادی جامعه است، به همین روی فرهنگ از عناصر اساسی هر جامعه محسوب است.بحران‌های فرهنگی عصر امام باقر (علیه السلام) هم ویژگیهای خاصی دارد. گرچه برخی و قسمتی از بحران فرهنگی این عصر ریشه درگذشته دارد. اکنون به بحران‌های فرهنگی عصر امام باقر ـ علیه‌السّلام ـ اشاره می‌شود:

1. ممنوعیت نوشتن حدیث پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله

از اقدام‌های ضد فرهنگی که بعد از رحلت پیامبر اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ شکل گرفت، جلوگیری از نقل و نوشتن و تدوین حدیث بود.

با آنکه حدیث و گفتار پیامبر بعد از قرآن در درجه دوم اهمیت قرار گرفته است، خلیفه اول و دوم به مخالفت با نقل و تدوین حدیث برخاستند و در واقع با انگیزه‌های سیاسی از هرگونه فعالیت مسلمانان در زمینه نقل و کتابت حدیث به شدت جلوگیری نمودند.

روش ممنوعیت از نقل حدیث پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ تا اواخر قرن اول هجری ـ که شامل قسمتی از عصر امام باقر (علیه السلام)می‌شود ـ یعنی تا زمان خلافت «عمر بن عبدالعزیز» ادامه یافت. عمر بن عبدالعزیز با یک اقدام شجاعانه این بدعت شوم را از میان برداشت و مردم را به نقل و تدوین حدیث پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ تشویق کرد. (بخاری، صحیح، بشرح الکرمانی، بیروت، الطبعة‌الثانیه، دار الاحیاء التراث العربی، ج 2، ص 6)

2. احادیث ساختگی

از دیگر بحران‌های فرهنگی زمان امام باقر علیه‌السّلام، جعل احادیث است.

با توجه به این‌که کتابت احادیث پیامبر قریب صد سال متروک گشت و برخی از این فرصت استفاده نموده، مطالب دروغ و بی اساس را به نفع حکومت‌ها به صورت حدیث جعل کردند.

زیرا وقتی مدرک منحصر به حافظه‌ها و شنیدن از افراد گردید، طبعاً همه کس می‌توانست هرگونه ادعایی بنماید، چون نه کتابی در کار بود، نه نوشته دیگر، پیداست که در چنین شرایطی، دهها ابوهریره به وجود آمده و خود را محدث واقعی جا می‌زدند. (مهدی پیشوایی، سیره پیشوایان، قم، مؤسسه ‌امام صادق ـ علیه‌السّلام ـ ، چاپ سوم، 1375 ش، ص 325)

البته ناگفته نماند ائمه ـ علیهم‌السّلام ـ نوشته‌هایی خودشان داشتند که در دست خودشان بود به خواص می‌گفتند. لذا شیعه مشکل نداشت اهل سنت در این باره گرفتار بودند. از اینروی روایات آنها از این لحاظ به اعتبار روایات شیعه نمی‌رسد.

3. ورود اسرائیلیات

از جمله گروههای خطرناکی که آن روزها در جامعه اسلامی حضور داشتند و تأثیر عمیقی در فرهنگ اسلام تاثیرمی گذاشتند، یهودیان بودند.شماری از «احبار» یهود که به ظاهر مسلمان شده و گروهی دیگر که هنوز به دین خود باقی مانده بودند در جامعه اسلامی پراکنده شده و مرجعیت علمی قشری از ساده لوحان را به عهده داشتند.

تأثیری که آنان بر فرهنگ اسلام برجا نهادند به صورت احادیث جعلی به نام اسرائیلیات پدیدار گشت که بیشترین قسمت این احادیث درباره تفسیر زندگی پیامبران گذشته بود. تلاش علمی یهود در مسائل فقهی و کلامی نیز تأثیری نگران کننده نهاد و این موضوع در تاریخ چنان روشن است که جای کوچکترین تردید و شبهه‌ای در آن وجود ندارد. (السید مهد روحانی، بحوث مع اهل السنه و السلفیه‌، بیروت ،‌المکتبة الاسلامیه، ص 50 ـ 51)

امام باقر (علیه السلام) هم بخش مهمی از برنامه کار خود را در مبارزه با یهود و القائات سوء آنها، اختصاص داده بود. (ر. ک: الکلینی، اصول کافی، تحقیق علی اکبر غفاری، تهران، دارالکتب الاسلامیه، 1388 ق، ج 4، ص239)

4. وجود افکار التقاطی و انحرافی

از دیگر بحران‌‌های عصر امام باقر (علیه السلام)  وجود افکار التقاطی و انحرافی است. در این عصر گروههایی همچون، معتزله و مرجعه و خوارج به تبلیغ و نشر افکار و آراء خود می‌پرداختند و این امر باعث شده بود، هر گروهی قائل به قرائت‌های مختلف از دین شوند.

امام باقر (علیه السلام) نیز در برابر نفوذ عقائد باطل آنان موضع می‌گرفت و طی مناظراتی که با سران این گروهها داشت، پایگاههای فکری و عقیدتی آنان را در هم می‌کوبید و بی‌پایگی عقایدشان را با دلایل روشن ثابت می‌کرد. (ر. ک: طبرسی، الاحتجاج، قم، دارالاسوه، الطبعة الثانیه، 1416 هـ . ق، ج 2، ص 163 ـ 193)

برگرفته از سایت شیعه نیوز

  • نشانه گمنام

تصویر نوشت

جمعه, ۲۷ شهریور ۱۳۹۴، ۱۰:۴۳ ب.ظ
  • نشانه گمنام

شاید خداحافظ

يكشنبه, ۱۵ شهریور ۱۳۹۴، ۱۱:۳۰ ب.ظ

سلام دوستان

امروز اومدم برا نوشتن اینکه حرف دلمو بنویسم ولی نمیدونم از کجا شروع کنم

از وبلاگ نویسی که گاهی وقتا به دوستان گلی که دلنوشته های قشنگی دارن افتخار میکنم چرا که دلنوشتهاشون از شهدا و اهل بیت ع و از دلتنگیهاشون هست که خیلی زیبا به نگارش در میارن

خوشحالم که ایران ما فرزندان مومنی چون شما مهربانان دارد و خیلی خرسندم از اینکه دوستان گلی چون شماااااا داشتم

خیلی وقته که پستای آن چنان کاملی نمیتونم بزارم حلالم کنین

نمیدونم شاید دیگه نیام

نه اینکه از این فضا بدم بیاد نه باور کنین

بلکه میخوام بگم بلاگ مخصوص دوستانی هست که قلم زیبایی دارن

بنده حقیر آن طور که باید نمیتونم باشم

از شما مهربانان حلالیت می خواهم و هرگز فراموشتان نمیکنم در نمازها و دعاهایم به یادتان هستم و خواهم بود 

شما نیز فراموشم نکنین

گاهی به وبلاگهای زیبای شما بزرگواران حتما سر خواهم زد .

بانوی گمنام

عاکف

بهشت زود هنگام

همسر سید علی

طلبه آینده

بهار 

و خدایی که در این نزدیکیست

سوته دلان

لاله پرپر

عشق الهی

حدیث سرو

غریبانه

و.....

ببخشیدو حلالم کنین

یا علی التماس دعای فرج
  • نشانه گمنام

شوخی

چهارشنبه, ۱۱ شهریور ۱۳۹۴، ۱۰:۱۸ ب.ظ

سلام دوستان راستش چند وقتی بود موضوعی ذهنم رو درگیر کرده بود موضوع شوخی کردن ....

 به نظر من شوخی کردن خوبه اما به حد و اندازش .

بعضی مواقع هستش که شوخی های بی حد و اندازه به مشاجره کشیده میشه و اون خنده ها تموم میشه پس بیاییم برای این موضوع هم از اهل بیت علیه السلام الگو بگیریم .

روی متن آبی رنگ که براتون میزارم کلیک کنین حتما برین مطمئنم خوشتون میاد .

شوخی به سبک پیامبر و اهل بیت علیه السلام

  • نشانه گمنام

یا صاحب الزمان عج

جمعه, ۶ شهریور ۱۳۹۴، ۰۵:۲۷ ب.ظ

سلام دوستان ببخشید من همیشه شرمنده ی شما بزرگواران هستم دعا کنین شرمنده ی امام زمان عج نباشم کارام خیلی زیاده این روزا زیاد نمیتونم سر بزنم

حالا مهمونتون میکنم به یه حدیث زیبا از آیت الله بهجت فومنی و یه کلیپ تصویری

آیت الله بهجتتکان میخوری بگو یا صاحب الزمان،

می نشینی بگو یا صاحب الزمان،

برمیخیزی بگو یا صاحب الزمان،

صبح که از خواب بیدار میشوی مؤدب بایست و صبحت را با سلام به امام زمانت شروع کن و بگو آقا جان دستم به دامانت خودت یاری ام کن،

شب که میخواهی بخوابی اول دست به سینه بگذار و بگو"السلام علیک یا صاحب الزمان"بعد بخواب.

شب و روزت را به یاد محبوب سر کن که اگر اینطور شد,شیطان دیگر در زندگی تو جایگاهی ندارد،دیگر نمیتوانی گناه کنی،دیگر تمام وقت بیمه امام زمانی...

و خود امیرالمؤمنین(ع) فرموده است: که در حیرت دوران غیبت فقط کسانی بر دین خود ثابت قدم می مانند که با روح یقین مباشر و با مولا و صاحب خود مأنوس باشن.

بر گرفته از وب سایت صاحب الزمان عج

این کلیپ رو هم ببینین حتما دربارهی انتظار هست


کلیپ انتظار

  • نشانه گمنام

معجزات حضرت علی بن موسی الرضا ع

سه شنبه, ۳ شهریور ۱۳۹۴، ۱۱:۱۱ ب.ظ

 سلام بزرگواران عید میلاد ضامن آهو حضرت علی بن موسی الرضا بر شما بزگواران و دوستداران آن حضرت مبارک

سلام به امام خوبیها که او را ضامن آهو می نامند

امامم یا امام رضا من خیلی بلد نیستم چی بگم چی بخوام ...

کاش که میشد حرف دلمو بزنم آقا ...

یا ضامن آهو ضامن همه ی ما جوونا باش تا شرمنده امام زمانمون نباشیم

یا ضامن آهو ضامن همه ی ما باش تا در هیچ سختی رهبرمون سید علی رو تنها نگذاریم تا وقتی که مولامون در حضور خود ما را نیز حاضر ببیند

یا ضامن آهو داشتنت ضمانتیست برای ورودما به بهشت

داشتنت ضمانتیست برا دور شدن از هر آنچه مار ااز شما دور میکند

 یا ضامن آهووو....

السلام علیک یا علی بن موسی الرضا ع


معجزه ای از معجزات امام رضا ع

گل مریم کنار ضریح:

مرتضی اشکفتی از خادمان حرم قدس رضوی (ع) درباره معجزات در مدت خدمتشان در حرم قدس رضوی توضیح می دهد: اولین جلسه ای بود که روضه رضوی (ع) فضای کنار ضریح مقدس شستشو می شد. در مراسم حضور داشتم و مشغول صحبت کردن با حضرت شدم. مادرم از قبل سنگ کلیه داشت و قابل دفع نبود و نیاز به عمل کردن داشت. به حضرت گفتم: مادرم بیمار است و بعد یکی از شاخه های گل مریم کنار ضریح که هر روز عوض می شود و به مردم داده می شود را برای مادرم به خانه بردم. مادرم گل را بو کرد و بعد از آن بسیار گریه کرد. صبح از خواب بیدار شدم و مادرم گفت: معجزه شده و سنگ کلیه ام دفع شده است. پدرم گفت: امکان ندارد. مادرم آزمایش انجام داد و دیگر هیچ سنگی در کلیه اش دیده نشد. ۹سال از آن ماجرا می گذرد و پس از آن ماجرا دیگر مادرم مریض نشد.

دوستی دارم که فرزند شهید است و روزی به حرم آمد. معجزه را قبول نداشت. برایش دلیل می آوردم و می خواستم برایش اثبات کنم که معجزه وجود دارد. در حال صحبت کردن بودیم که حرم شلوغ شد و خانمی که شفا پیدا کرده بود را به سمت آگاهی می بردند تا آسیبی نبیند و بررسی کنند تا واقعیت را بفهمند. در اتاق با کلامی منقطع می گفت: سال ها بود نمی توانستم صحبت کنم.  داخل حرم نشسته بودم، نوری در گلویم وارد شد و الان می توانم صحبت کنم. خوشحال بود و مانند بچه ای که تازه می خواست صحبت کند، سخن می گفت. به دوستم گفتم امام رضا (ع) کرامتش را به تو نشان داد!

ماجرایی را نیز دوستم خادم حرم رضوی برایم گفت: فردی در ایالت متحده دوره خلبانی را گذرانده بود و می خواست مدرکش را بگیرد و خیلی آشفته بود. ایرانی در آنجا از او سؤال می پرسد چرا این قدر آشفته هستی و جواب می دهد: همسری دارم که بیمار است و پزشکان نتوانسته اند بیماری اش را تشخیص دهند و الان در بستر است و کاری از من بر نمی آید. آن فرد می گوید: دکتری را در ایران و شهر مشهد با نام “دکتر رضا” می شناسم و هر کسی پیش او می رود، مریضش خوب می شود. فقط با خودت قرار بگذار تا اگر همسرت خوب شد، هدیه ای به او بدهی. در هواپیما می نشیند و با خودش قرار می گذارد تا اگر همسرش سالم شد، هدیه ای به دکتر رضا بدهد.

به خانه می رسد و همسرش را سالم می بیند و ماجرا را از او می پرسد و همسرش می گوید: دکتر رضا خانه‌مان آمد و گفت هدیه ای که همسرت می خواست به من بدهد را برایم بیاورد. این فرد به مشهد می آید و در خیابان امام رضا (ع) دور فلکه آب به دنبال مطب دکتر رضا می گردد و نمی داند حضرت حیات مادی ندارند. یکی از دوستان خادم حرم او را پیدا کرد و ماجرا را از او سؤال کرد و او گفت: آمده ام از دکتر رضا تشکر کنم که همسرم را مداوا کرده است. خادم می فهمد و او را داخل حرم می آورد و او را جلوی ضریح می برد و می گوید دکتر رضا این جا هستند. آن فرد می رود و حضرت را زیارت می کند و در بازگشت به دوست خادم‌ام می گوید: دکتر رضا را دیدم و تمام مشکلاتم را به او گفتم و هدیه ام را به او دادم و ایشان قبول کردند تا همه مشکلاتم را حل کنند.

برگرفته از با شگاه جهانی خادمین اهل بیت ع

 


  • نشانه گمنام

سه اثر عجیب دعا برای غیر

يكشنبه, ۱ شهریور ۱۳۹۴، ۱۱:۳۳ ب.ظ

سلام خدمت همه ی بزرگواران

شرمنده ی همه ی شما هستم اما همیشه دعاگویتان بوده و هستم هرگز فراموشتان نمی کنم.

به این آدرسی که براتون می ذارم حتما مراجعه کنین یه پست بسیار عالی من خیلی استفاده کردم  رو جمله سبز کیلک کنین 

راستی قبل از پست حضرت معصومه س یه پست داشتم درباره خواب امام زمان عج وقت کردین مطالعه کنین .ممنونم


درباره ی اللهم اغفر للمومنین و المومنات از بیانات آیت الله مجتبی  تهرانی

  • نشانه گمنام